др Бранислав Ристивојевић, редовни професор

Branislav Ristivojevi

др Бранислав Ристивојевић, редовни професор

Дипломирао је на Правном факултету у Новом Саду 1996. године, као студент генерације. На истом Факултету изабран је за асистента-приправника 1997. године. Магистрирао је на Правном факултету у Новом Саду одбранивши рад с темом „Командна одговорност у међународном кривичном праву – одговорност за радње потчињеног“. Докторирао је одбранивши дисертацију „Злочини против човечности са гледишта кривичног права“ 2006. године на Правном факултету у Београду.

За доцента је изабран 2007. године, а за ванредног професора 2012. године. Био је председник Комисије за признавање страних високошколских исправа и назива из надлежности Правног факултета, а од 2008. године до 2015. године био је продекан за  науку. Такође, од 2015. године до 2018. године налазио се на функцији продекана за финансије на Правном факултету у Новом Саду. Проф. др Бранислав Ристивојевић је 2018. године преузео је дужност декана Правног факултета у Новом Саду.

У оквиру ширег друштвеног ангажовања у два мандата је био саветник премијера за правна питања, народни посланик у Народној скупштини Републике Србије, председник Законодавног одбора Народне скупштине и председник Одбора за правосуђе Народне скупштине. Члан је Управног одбора међународног научног пројекта Global Atrocity Justice Constellations, организованог од стране академске мреже COST и подржаног од Европске комисије и Оквирног програма Европске уније за истраживање и иновације „Хоризонт 2020“.

Аутор је више од тридесет научних и стручних радова, као и четири монографије. Учесник је четири међународне конференције, по позиву: Рига (Летонија) 1997.; Атина (Грчка) 2000.; Амстердам (Холандија) 2017. и Сарајево (БиХ) 2020. године. Област његовог интересовања су: међународно кривично право, трговина људима. Говори енглески, a служи се немачким језиком. Кључна област његовог научног интересовања је Међународно кривично право.

Књиге:

1. Бранислав Ристивојевић, Одговорност за радње потчињеног у међународном кривичном праву, командна одговорност, Нови Сад, 2003.;

2. Бранислав Ристивојевић, Међународна кривична дела I, Правни факултет, Центар за издавачку делатност, Нови Сад, 2011.;

3. Бранислав Ристивојевић, Међународна кривична дела II, Правни факултет, Центар за издавачку делатност, Нови Сад, 2014.;

4. Мит о трговини људима у Међународном кривичном праву, Правни факултет, Центар за издавачку делатност, Нови Сад, 2015.;