Такмичење у симулацији суђења у Бањој Луци

TakmicariBanjaLuka

Студенти Правног факултета у Новом Саду су од 18. до 20. маја 2019. године учествовали на такмичењу у симулацији суђења пред Европским судом за људска права у Бањој Луци у организацији „Civil Rights Defenders“.  У укупном пласману, новосадски тим је заузео треће место. У групној фази такмичења тим је освојио и специјалну награду за прво место као најбољи у групи Д, док је у писаној фази такмичења, за поднесак Суду, освојено друго место. Симулација суђења пред Европским судом за људска права састоји се из две фазе. У првом - писаном делу такмичења, студенти су на основу добијеног случаја имали задатак да утврде о којим повредама људских права из Европске конвенције се ради и да, након тога, претрагом судске праксе, као и научне и стручне литературе пронађу адекватну правну аргументацију. У другом - усменом делу такмичења, студенти су симулирали јавну расправу пред Судом. У групној фази такмичења тим Правног факултета у Новом Саду, који је наступао под именом чувеног академика др Радомира Лукића, савладао је тимове „Iudex“ Правног факултета Универзитета у Сарајеву и „Гавро Вуковић“ Унивезитета Доња Горица из Подгорице, док је у првој полуфиналној рунди однео победу над тимом „Хенрик Стеска“ са Правног факултета Универзитета у Љубљани. Новосадски тим чинили су студенти: Ангелина Илић, Ненад Спасојевић и Нина Протић, на страни заступника подносиоца представке и Јелена Фрљановић, Јасна Мандић и Александар Пејић, на страни представника тужене државе. Академски тренери тима били су Остоја Калаба и Јована Петровић. Велику помоћ и подршку током припрема такмичарима су указали доц. др Бојан Тубић, као и бројни професори и асистенти са Факултета.