Kонкурс за стипендије у оквиру програма Best of South-East (BOSE)

У наставку објаве су доступне информације о конкурсу за стипендије у оквиру програма Best of South-East (BOSE) који је отворен и за студенте из Републике Србије. Могућност за учешће имају студенти и дипломци са економије, бизниса и права.

Dear colleagues,

As always around this time of year, we would like to draw your attention to the Best of South-East scholarship scheme for 2021/22.

BEST OF SOUTH-EAST Scholarship Program 2021/2022

In the context of the Best of South-East scholarship program students or alumni of economics, business or law at accredited universities in Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro and North Macedonia will be given the opportunity to study at the University of Graz for one year. Degree students at the University of Graz from one of the countries mentioned are also eligible to apply for the program.
The trainee program focuses on the year-long practical experience at Steiermärkische Sparkasse in combination with courses at the University of Graz while the internship program puts the focus on the studies at the University of Graz during the academic year combined with practical experience at Steiermärkische Sparkasse in the summer after the academic year. The program's aim is to provide the students with international further education opportunities, work experience and a stepping stone for their professional life. Candidates selected for the program will be enrolled at the University of Graz as exchange students for the duration of one year.

FURTHER INFORMATION:
•    Requirements and application process: https://international.uni-graz.at/en/incoming-exchange/best-of-south-east/
•    Contact: Mag. Christa Grassauer (Büro für Internationale Beziehungen, Universität Graz), Tel. 0316/380-1254, Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
•    Deadline for online application process: 04.12.2020, 23.59pm CET
•    Follow us on the Best of South-East Facebook page: https://www.facebook.com/BestOfSouthEast

BestOfSouth East

Attachments: